Para bitince geri adım: Mehmet Şimşek etkisi

Merkez Bankası (TCMB), bankacılarla yaptığı toplantıda başta muhafazalı mevduat (KKM) başta olmak üzere kesimde yaşanan problemler için düzenlemelerin yumuşatılabileceği sinyalini verdi.

TCMB Lider Yardımcısı Taha Çakmak ve bankaların hazineden sorumlu genel müdür yardımcıları dün akşam saatlerinde bir ortaya geldi. Toplantıda genel kıymetlendirme yapılırken, bankacılık kesiminin talepleri de ele alındı. İştirakçiler önümüzdeki haftalarda misal toplantıların daha üst seviyede devam edebileceğini söyledi.

Reuters’ın görüştüğü toplam üç bankacı da “istişare ile devam edilmeli”, “seçim öncesi alınan ek kararlar yumuşatılabilir”, “son periyotta sistemden artan döviz çıkışının geri dönüşü için de hazırlık ve teşvik çalışması yapılmalı” üzere birçok örnekte taleplerine “neden olmasın, üzerinde çalışalım” cevabı aldıklarını söyledi.

PRİM UYGULAMASINA SON KARARINA DESTEK

Katılımcılar, bankaların “KKM’de önden ödemeli prim” uygulamasına son verilmesi kararını TCMB’nin desteklediğini ve uygulamanın “tekrar devreye alınmamasını” da istediğini belirttiler.

Katılımcıların verdiği bilgiye nazaran; bankaları döviz mevduattan, KKM’nin de içinde yer aldığı TL mevduata yönlendiren uygulamaların bir kısmı için geriye dönüş de kıymetlendirilebilir.

TCMB bankaların makul hesaplama ile döviz cinsi mevduattan KKM’yi de içinde barındıracak halde TL’ye geçme amaçlarını uzun müddettir belirliyordu. TCMB buna ek olarak seçimler öncesinde yılın kalanı için ek dönüşüm gayeleri de belirledi. Buna nazaran aylık yüzde 3-5 ortasında değişen dönüşüm amaçları yüzde 10’a çıkarılmıştı.

‘ÖNCEKİ TOPLANTILARDAN FARKLI’

Reuters’a bilgi veren bir toplantı iştirakçisi, “İçerik olarak daha evvelki toplantılardan farklı havada gerçekleşti. TCMB genel değerlendirmeler yaptı, bankaları dinledi. Düne kadar ekseriyetle taleplerin kabul görmediği, bilakis istişare olmadan cezalandırma içeren yeni uygulamaların başladığı bir yapı vardı. Dün ise KKM’de mevduatın para ünitesi dağılımında seçim öncesi getirilen ek yükümlülüklere ait kesim kaygılarını ve en azından ek oranlardan vazgeçilmesi isteğine ‘neden olmasın’ cevabını aldık” diye konuştu.

TCMB toplantının içeriğine ait bir yorumda bulunmadı.

Üst seviye bir öteki bankacı ise, “Düzenlemeler devam edebilir lakin istişare ile yapılacağı netleşti” dedi.

KABİNE SONRASI NETLEŞEBİLİR

Öte yandan iştirakçiler seçimlerin akabinde şimdi yeni kabine açıklanmadan yapılan bu toplantının benzerlerinin önümüzdeki hafta daha üst seviye iştirakle yapılabileceğini de söylediler.

Üst seviye bir bankacı da TCMB’nin kimi esneklikler getirme sinyalleri vermesine karşılık, var olan düzenlemelerin “sürekliliği” konusunda soru işaretleri yer aldığını belirtti.

Piyasalar, kesinleşmeyen seçim sonuçlarına nazaran yine cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’ın sürdürülebilirliği eleştirilen iktisat siyasetlerinde bir değişim yapıp yapmayacağına odaklanmış durumda.

Dolayısıyla bankacılar dünkü toplantının akabinde yumuşama iletilerini kabine sonrası tekrar ayrıntılandırmak istiyor.

Erdoğan’ın Pazar günü yapılan seçim sonrasında Cuma günü hem milletvekillerinin hem kendisinin yapacağı yemin merasiminden sonra akşam saatlerinde ya da en geç Cumartesi günü kabineyi açıklaması bekleniyor.

Reuters’a bilgi veren üst seviye yetkililer ve partililer, kabinede daha önce Maliye Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı vazifelerinde bulunan Mehmet Şimşek’in yer almasının neredeyse kesin olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir