Herkesin Hayalini Süsleyen Bir Diyet Yaptığını Söyleyen Kadından İtiraflar: “Çok Kalori Alarak Kilo Verdim…”

Bir hayalimiz var: Yiyerek kilo vermek! Bu hayali gerçek kılan diyet çeşidini anlatan ve kilo verme seyahatini paylaşan genç bayanın açıklamalarını sizler için derledik. ? 

Kesinlikle teklif değildir, tavsiye için kesinlikle bir diyetisyene ya da doktora başvurun.

Kaynak: https://nypost.com/2023/04/03/gen-z-i…

Aktris ve toplumsal medya fenomeni Tyla Gomez ile tanışın. 24 yaşındaki Gomez, geçtiğimiz Ocak ayında “kilolu” hissettiğini söyledi.

Yediği içtiği her şeyi kısıtlayan bir diyet yapan genç bayan, yediklerini günde yalnızca 1250 kaloriye kadar düşürdüğünü lakin buna karşın kilo veremediğini anlattı.

Yeni aldığı kot pantolona hiç giremeyecekmiş üzere hisseden Gomez, bir çeşit yağ alma prosedürü olan “liposuction” operasyonu için bıçak altına yatmayı düşündüğünü söyledi!

Üstelik günlük kalori tüketimini daha da düşürmeyi de düşünmüş…

Ancak toplumsal medyada denk geldiği bir diyet tipi, onu tüm bu kederlerden kurtardı!

Gomez, diyeti şöyle anlattı: “Buna ‘ters diyet’ deniyor. Metabolizmayı arttırmak ve bedeninizin gün boyunca daha fazla kalori yakmasına yardımcı olmak için birkaç hafta yahut ay boyunca kalori alımınızı kademeli olarak arttırırsınız.”

Şu anda 1750 kalori civarında yiyorum, daha çok antrenman yapıyorum ve o kot pantolona sığdım.

Ters diyet üç kademeden oluşuyor: Kalori açığı, kalori arttırmak ve devam ettirme. Bu diyet birinci başta 2000’lerin başında beden geliştiriciler ortasında tanınan oldu.

TikTok’ta da bu diyet çok ses getirdi ve ‘#reversedieting’ (#tersdiyet) etiketi 46 milyon izlenme aldı.

Bir kalori açığı oluşturmak için kalori alımını azaltmak da aksi diyetin bir kesimi: Yani yakmakta olduğunuzdan daha az tüketirsiniz.

Zaman içerisinde bedeniniz adapte olur ve gücünüzü korumak için metabolizmanızı yavaşlatır.

Diyetisyen Amanda Edell, bir müddet kalori açığı oluşturduktan sonra kalori tüketimini arttırınca kilo almanın sıkıntı olduğunu söyledi.

Edell, zıt diyetin herkeste tıpkı etkiyi yaratmadığını da söyledi: “Vücudunuzu tekrardan kalorilerle beslemeye başladığınızda kortizol düzeyleri düşer…”

Daha çok uyursunuz, hormonlarınız dengelenir ve kilo kaybı gerçekleşir. Lakin bu herkes için o denli olmayabilir.

Diyetisyen Abby Langer da karşıt diyetin bir “teori” olduğunu söyledi: “Kısıtlayıcı bir diyetin akabinde kalori alımını arttırınca kilo artışını çabucak görmezsiniz.”

Ancak en nihayetinde göreceksiniz. 

2019 yılında George Mason Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, karşıt diyetin başarılı anekdotsal kayıtları mevcut olsa da, diyetin gerçek tesiri için daha çok araştırma yapılması gerektiği belirtildi.

Hiçbir vakit hiçbir diyeti fikirsizce uygulamak mantıklı ve sağlıklı değildir. Sizin bahse dair kanılarınız neler? Yorumlara buyurun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir