Yüksek faize rağmen vatandaş borçlanıyor! İhtiyaç kredisi borcunda büyük artış

Sözcü Gazetesi’nden Deniz Bilici Göçmen’in haberine nazaran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) muhtaçlık kredisi için belirlediği faiz hududu vatandaşın borçlanmasında sürat kesmedi. Düşen alım gücü karşısında borçlanarak geçinmeye çalışan vatandaşın, 31 Mart haftasında muhtaçlık kredi borcu bir haftada 9.7 milyar lira artarak 815 milyar lirayı aştı.

FAİZLER YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

TCMB’nin 10 Mart tarihinde muhtaçlık kredisinde yüzde 18.56 olarak belirlediği örtülü faiz sonu bankalarda oluşan ortalama faizin bir haftada 3.8 puan artışla yüzde 30.35’e yükselmesine yol açmış, bu faiz oranı muhtaçlık kredisi kullanımını ise durma noktasına getirmişti. Lakin takip eden haftalarda faizler yükselmeye devam ederek 31 Mart haftasında yüzde 32.26’ya ulaşsa da gereksinim kredisi kullanımında artış sürdü.

Alım gücü düşen vatandaş yüksek faize karşın kredi kullanımına devam etti. TCMB’nin örtülü faiz hududunun devreye girdiği hafta 2 milyar lira muhtaçlık kredisi kullanılırken takip eden 24 Mart haftasında 10.9 milyar lira gereksinim kredisi kullanıldı.

VATANDAŞIN TOPLAM BORCU 1.8 TRİLYON LİRAYI AŞTI

31 Mart haftasında 9.7 milyar liralık muhtaçlık kredisi kullanımı gerçekleşti. Vatandaşın gereksinim kredisi borcu toplamda ise 815.8 milyar liraya ulaştı. Toplam tüketici kredileri borcu 1.3 trilyon liraya dayanırken buna ferdi kredi kartı borçları eklendiğinde ise vatandaşın toplam borcu 1.8 trilyon lirayı aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir