Türkiye’den çay ihracatı 5 ayda 14,9 milyon dolar oldu

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) İdare Heyeti Lider Yardımcısı ve Çay Sektör Komitesi Başkanı Şaban Turgut, AA muhabirine, ülkeden yılın 5 ayında 103 ülke, özerk ve hür bölgeye çay satıldığını söyledi.

Turgut, ocak-mayıs 2023’te 3 bin 114 ton çay ihracatından 14 milyon 890 bin 518 dolar gelir sağlandığını belirtti.

Geçen yılın tıpkı periyodunda 2 bin 982 ton çay ihracatından 9 milyon 800 bin 860 dolar kazanıldığını tabir eden Turgut, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çay ihracatımız geçen yılın tıpkı periyoduna oranla ölçüde yüzde 4,4, pahada de yüzde 52 arttı. Belçika, ABD ve Birleşik Krallık en fazla dış satım yapılan 3 ülke oldu. Belçika’ya bu devir 6 milyon 875 bin 439, ABD’ye 2 milyon 26 bin 356 ve Birleşik Krallık’a da 1 milyon 361 bin 630 dolarlık çay ihraç edildi.”

Turgut, ihracat artışına paralel ülke çeşitliliğinin de arttığına dikkati çekerek, bu periyot Cezayir, Slovakya, Meksika, İspanya, İtalya, Panama, Gabon, Malezya, Yeni Zelanda, Endonezya, Portekiz, Angola, Dominik Cumhuriyeti, Togo, Ruanda ve Polonya’ya da çay satıldığını aktardı.

Çay ihracat ve ülke çeşitliliğindeki artışın sevindirici olduğunu vurgulayan Turgut, “Özellikle ÇAYKUR’un yurt dışı tanıtımlarının yanında son yıllarda ağır turist alan Doğu Karadeniz’e gelen turistlerin Türk çayını tatması ve ağır beğeni alması da çay ihracatımıza olumlu katkı yaptı. Bu durumun da önümüzdeki aylarda çay ihracatımızı daha üst sayılara ulaştıracağını öngörmekteyiz.” diye konuştu.

Turgut, çay tarımında en kıymetli hususun sürdürülebilirlik olduğuna işaret ederek, bilhassa son yıllarda öne çıkan iklim değişikliği riskine şimdiden hazırlık yapılarak gerekli tedbirlerin alınmasının mecburî olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir