Türkiye bu olayı konuşmuştu: Büyükşen çifti cinayetinin zanlıları hakim karşısında

Konya’da merkez Karatay ilçesine bağlı İsmil Mahallesinde 2018 yılında konutlarında öldürülen Metin ve Necla Büyükşen çiftinin cinayet davası Konya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Mahkemede, azmettirici olarak tutuklu sanıklar Esra Taş, sevgilisi Abdullah Başdemir ile ikili adresi tanım eden tıpkı mahallede oturan Zekeriya Okşen ile çifti öldürdüğü öne sürülen Ertuğrul Çelik hakim karşısına çıkıyor.

İDDİANAME KABUL EDİLMİŞTİ

Davanın iddianamesinde, azmettirici olarak tutuklu sanıklardan Esra Taş, sevgilisi Abdullah Başdemir ile ikili adresi tanım eden tıpkı mahallede oturan Zekeriya Okşen ile çifti öldürdüğü öne sürülen Ertuğrul Çelik hakkında ’tasarlayarak adam öldürme’ hatalarından 2’şer sefer ağırlaştırılmış müebbet mahpus ile ’nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal’ kabahatlerinden da 3’er yıla kadar mahpus cezasıyla yargılanmaları talep edildi.

Polis takımları Konya Adliyesi önünde geniş çaplı önlem alırken, adliyeye gelenler üst araması yapıldıktan sonra içeriye alınıyor.

“HAKİM VE SAVCININ AĞZI BAĞLANSIN”

Hazırlanan iddianamede, Esra Taş’ın tutuklu bulunduğu cezaevinden ailesiyle yaptığı telefon görüşmelerinde, Taş’a ailesi tarafından cezaevinde olayla ilgili rastgele bir kimseye bildiklerini anlatmaması, dinlenebileceği ihtimali nedeniyle her şeyi telefonda konuşmaması gerektiği tarafında telkinlerde bulunulduğu belirtildi.

Esra Taş’ın, tekrar yaptığı diğer telefon görüşmesinde, annesi D.T.’ye ölen bir kişinin çenesine bağlanan bezi alıp, mahkeme günü ‘Hakimin ağzı bağlansın, savcının ağzı bağlansın’ diyerek dua etmesini söylediği kaydedildi.

Esra Taş’ın görüşmenin devamında, ‘3 sefer bağlayıp açacaksın’ diyerek annesine batıl inançlar doğrultusunda telkinlerde bulunduğu da aktarıldı.

KOMŞU AİLE YERİNE BÜYÜKŞEN ÇİFTİ ÖLDÜRÜLDÜ

Soruşturma çerçevesinde, Büyükşen çiftinin ezkaza öldürülmüş olabileceği ihtimali üzerinde de duruldu. Soruşturmayı derinleştiren gruplar, çiftin komşularının evli olan oğulları Hüseyin K. ile Esra Taş’ın bir mühlet bağlantı yaşadığını ve ayrıldığını belirledi.

Esra Taş’ın da ayrılma nedenleri olarak Hüseyin K.’nin anne ve babasını sorumlu tuttuğu tespit edildi. Esra Taş’ın, Hüseyin K.’nin annesi M.K. ve babası M.K.’yi öldürtmeye karar verip, Abdullah Başdemir’i azmettirdiği belirlendi.

13 Temmuz 2021’de düzenlenen operasyonda Esra Taş (28), sevgilisi Abdullah Başdemir (47) ve bu çiftin tıpkı mahallede temasa geçtiği Zekeriya Okşen (40) ile kuzeni Mustafa Okşen’in de ortalarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler Abdullah Başdemir, Esra Taş, Zekeriye Okşen ve Mustafa Okşen çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Tutuklulardan Mustafa Okşen 17 Ağustos 2021’de cezaevinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle ömrünü yitirdi. ’Kasten öldürmeye yardım etme’ kabahatinden tutuklu bulunan Zekeriya Okşen de tutukluluk müddetine itiraz etti ve 4 Şubat’ta tahliye edildi.

GÜVENLİK VAZİFELİSİ TUTUKLANDI

Devam eden soruşturmada, olayın azmettiricisi olduğu ileri sürülen Abdullah Başdemir’in o devir çiftliğinde çobanlık yapan ve daha sonra Konya’dan ayrılarak Ankara’ya giden Afgan asıllı Abdulhamid Uzbek, ’kiralık katil’ olduğu teziyle tutuklandı.

Soruşturma sürerken, Uzbek 22 Ekim 2021’de isimli denetim koşuluyla tahliye edildi. Yeniden soruşturmada gözaltına alınan ve Çumra’da Selçuk Üniversitesi’ne ilişkin bir tesiste güvenlik vazifelisi olarak çalışan Ertuğrul Çelik (47), çıkarıldığı mahkemece 22 Nisan 2022’de tutuklandı.

BÜŞRA BÜYÜKŞEN, KATİLİ TEŞHİS ETTİ

İddianamede yer alan Büşra Büyükşen’in sözünde, “Boyu, kilosu, fiziki yapısı, kollarındaki kıl oranı, göz yapısı, göz rengi, göz kapakları ve göz altındaki torbalar prestijiyle konutumuza girerek, babama ateş eden ve art odada göz göze geldikten sonra elindeki tüfeğin dipçiğiyle başıma vurarak beni yaralayan şahıstır. Bu şahsı kesin olarak teşhis ediyorum” dediği öğrenildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Cinayet, 3 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 23.00 sıralarında İsmil Mahallesi 62. Sokak’ta bulunan müstakil bir meskende meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, Metin Büyükşen (55) ve Necla Büyükşen (54) çifti, kızları Büşra Büyükşen ile konutlarında oturduğu sırada konuta elinde tüfekle yüzü maskeli bir saldırgan girdi.

Saldırgan Metin ve eşi Necla Büyükşen’i tüfekle vurarak öldürdü. Başına dipçikle vurulan Büşra Büyükşen ise olaydan meyyit numarası yaparak kurtuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir