Tevfik Göksu Montajlı İmamoğlu Videosu İzletti, AK Parti Özür Bile Dilemedi

İBB Meclisi AK Parti Küme Başkanvekili Tevfik Göksu’nun, katıldığı televizyon programında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun montajlanmış görüntüsünü izletmesi İBB Meclisi’nde tansiyona neden oldu. CHP’nin özür davetine AK Parti’den “Evet çok gerçek olmamış, siyaseten etik değil. Lakin özürlük bir durum yok. Zira taammüden yapılmış bir sorun değildi” cevabı geldi.

İBB Meclisi AK Parti Küme Başkanvekili Tevfik Göksu’nun 13 Mart tarihli İBB Meclis oturumunda yaptığı konuşmada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sarsıntıya ait açıklamalarının yer aldığı ve salona dinlettiği montajlanmış görüntü tartışmaya neden oldu.

Göksu’nun Meclis’e dinlettiği görüntüde, mahallî seçim öncesinde bir TV  programında kendisine yöneltilen “Göreve geldiğinizde sarsıntı problemini nasıl çözeceksiniz?” sorusuna verdiği “5 yılda çok süratli hareket edilip çözülebilir” kelamı ile, 6 Şubat zelzelelerinin ardından Uğur Dündar’a yaptığı “20 yıllık süratle hareket edersek İstanbul’un meselesini çözmek için bize 100 yıl lazım” açıklamasının yalnızca “hızla hareket edersek bize 100 yıl lazım” cümlesi birleştirilerek montaj yapılmıştı.

Göksu, “İBB Başkanı önce ‘5 yılda bu işi bitirim’ demiş,  sonra ‘bize 100 yıl lazım’ diyor” sözleri ile İmamoğlu’nu eleştirmişti. Göksu birebir montajlanmış görüntüyü meclis oturumunun akabinde katıldığı canlı yayında da dinletti.

İşte o görüntü ?

“Tevfik Göksu’nun özür dilemesini istiyoruz”

Montajlanmış görüntü, İBB Meclisi mart ayı oturumlarının 14 mart tarihli ikinci oturumunda da tansiyona neden oldu. 

Sözcü’nün aktardığı habere nazaran, oturumda kelam alan CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı, görüntünün orjinal halini dinleterek  şunları kaydetti:

“Eleştiri öteki bir şey, kamuoyunu yanlış yönlendirmek öteki bir şey. Bunun siyasi etik kıymetlerle yakından uzaktan ilgisi yoktur. Bu davranışı nedeni ile bizden, İBB Liderimiz Ekrem İmamoğlu’ndan, CHP’den değil, meclisimizden ve yanıltmaya çalıştığı kamuoyundan Tevfik Göksu’nun özür dilemesini istiyoruz. Tenkit haktır, eksikler varsa söylenir. Fakat gerçekleri eğip bükmek, montajlamak, cımbızlamak ve trol başı içinde montajlanmış görüntüler oluşturmak ve bunları belediye meclisinde dinleterek kamuoyunu yanlış biçimde etkilemeye çalışmak etik değildir. Bir siyasetçiye yakışmaz. Ve derhal özür dilenmesi gerekir.’

“Üzüntülerimi söz ediyorum fakat özürlük bir durum yok”

AK Parti Küme Sözcüsü Murat Türkyılmaz, Balyalı’ya cevap verdi. Türkyılmaz şunları söyledi:

“Tevfik liderimiz yanıtını verir ancak trol zihniyetinin meclise hakim olduğunu söz ettiği için Tarık bey, buna istinaden birkaç şey söylemek isterim. Çok yakışıksız bir tabir. Düzeltme haklarını kullanmak en doğal haklarıdır.    Lakin tabirler niyetini aştı. Kumpas, montaj, şantaj, kirli pazarlıklar bizim meşrebimizde yoktur. Bu sözler masa ortaklarından birine aitti. İmamoğlu Fazilet Durağı palavrası için İstanbullulardan özür dilememişti. Bu fazileti göstermemişti. Artık olmayan bir problem için bizden bu fazileti bekliyorlar, beklemesinler. 

Fakat şunu söz edeyim kelam konusu görüntüyü şahsî hesabımdan ben de paylaştım. Görüntü toplumsal medyada dolaşıyordu. Gerçekten içtenlikle söz ediyorum, 20 yıllık mukayese problemini bilmiyordum. Yepyeni haline baktığımda Tarık beyin de dinlettiği üzere şunu söylüyor ’20 yıllık performansı dikkate alırsak sıkıntıyı 100 yılda çözeriz’ diyor. Evet çok gerçek olmamış, siyaseten etik değil. Hüzünlerimi tabir ediyorum fakat özürlük bir durum yok. Zira taammüden yapılmış bir sorun değildi.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir