İsrail’de iç savaşın ayak sesleri! Vekilin “karşıt gösteri” çağrısı ülkeyi dönülmez bir felakete sürükleyebilir

Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin, yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olmasını öngören yargı düzenlemesine karşı binlerce İsraillinin katıldığı protestolar sürüyor.

HÜKÜMET YANLILARI VE KARŞILARI BİRİNCİ DEFA KİTLESEL HALDE KARŞI KARŞIYA

Aşırı sağcı koalisyon yanlıları da Netanyahu’nun düzenlemeyi askıya alma ihtimaline karşı sokağa çıkma kararı aldı. Hükümet yanlılarının, hükümet tersleriyle eş vakitli olarak Batı Kudüs ve Tel Aviv’de tıpkı noktalarda, birinci sefer kitlesel şovlar düzenlemesi bekleniyor.

MİLLETVEKİLİ, SAĞCI DESTEKÇİLERİ SOKAĞA ÇAĞIRDI

İsrail Meclisinin Anayasa, Hukuk ve Adalet Komitesi’nin başkanlığını yapan ve tartışmalı yargı düzenlemesinin mimarı kabul edilen Milletvekili Simcha Rothman, hükümete dayanak vermek ve yargı düzenlemesinin durdurulmasını önlemek için sağcı destekçilerini sokağa çağırdı. Çok sağcı ve ırkçı siyasetleriyle bilinen Dini Siyonizm Partisi Milletvekili Rothman, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, destekçilerini, bugün hükümet aykırısı şovlara sahne olması beklenen Batı Kudüs’teki İsrail Meclisinin önünde toplanmaya davet etti.

“DIŞIRI ÇIKIN VE SEÇİMİ HALKA GERİ VERİN”

Rothman, “Seçimlerimizi çalamayacaklar! Halk, yargı sisteminin radikal bir halde elden geçirilmesini istiyor. Dışarı çıkın ve seçimi halka geri verin.” sözlerini kullandı.

AŞIRI SAĞCI ÖRGÜT, ŞOV İÇİN TEL AVİV’DE OLACAK

Şiddet aksiyonlarıyla bilinen “La-Familia” isimli çok sağcı örgüt de akşam saatlerinde, 13 haftadır yargı düzenlemesine karşı şovlara sahne olan Tel Aviv’in merkezindeki Kaplan Caddesi’nde bir protesto organize etti. Hükümet tersi kümeler ise mümkün kışkırtma ve şiddet aksiyonlarına karşı, taraftarlarını çok sağcı kümelerin bulunduğu noktalardan uzak durmaya çağırdı.

OLAYLAR NASIL TIRMANDI?

Netanyahu, yargı düzenlemesinin durdurulması çağrısı yapan Savunma Bakanı Gallant’ı pazar akşamı misyondan almış, bunun üzerine ülke genelinde yüz binlerce İsrailli sokaklara dökülmüştü. Savunma Bakanı Gallant’ın çağrısına, Likud Partisi içinden de destek gelmişti. Likud Partisi milletvekilleri Yuli Edelstein ve David Bitan, Gallant’a katılarak yasa tasarısının durdurulması ve diyalog davetinde bulunmuştu.

HÜKÜMETİN TARTIŞMALI “YARGI REFORMU”

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sonlandıran ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olmasını öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmuştu. Ülke genelinde 13 haftadır on binlerce İsrailli hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar gerçekleştiriyor.

Kaynak: AA / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir