Denizli Kent Müzesi’ne kavuştu

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Kent Müzesi’nin açılış merasiminde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün muvaffakiyetle tamamlanan bir dönüşüm projesinin açılışını yaptıklarını söyledi.

Kentte 1940’lı yıllarda Yusuf Batur Sanayi Meslek Lisesi’nin uygulama üniteleri olarak inşa edilen atölye binalarının artık Denizli Kent Müzesi olarak kente hizmet vermeye başladığını belirten Ersoy, müzenin güzel olmasını temenni etti. Bakan Ersoy, müzenin ortaya çıkması için birinci adımı 2021 yılında attıklarını aktararak, “Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Denizli Valiliği ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz ortasında bir protokol imzalanarak çalışmalara başlandı. Akabinde da bir Danışma Kurulu oluşturularak atölye binaları restore edildi ve kamusal kullanıma açılarak kentin kıymetli bir kıymeti haline getirildi.” dedi.

Denizli ve etrafının Anadolu’da birinci kentlerin ortaya çıktığı ve tarih öncesi periyotlardan beri kıymetli yerleşim merkezlerinin kurulduğu bir bölge olduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, kentin bir yandan doğal hoşlukları ve kültürel ögeleri ile öbür taraftan da dokumacılık, sanayi, ticaret ve turizm dallarındaki uzmanlıkları ile ön plana çıktığını anlattı.

Denizli Kent Müzesi, kentin geçmişten günümüze sahip olduğu bütün bu kıymetlerin gelecek jenerasyonlara miras olarak bırakılabilmesini, kent kimliğinin korunmasını, gerek mahallî gerekse milletlerarası ölçekte ön plana çıkmasını sağlayacak kıymetli bir aktör olacağını tabir eden Bakan Ersoy, “Müze, geçmişi bugünle buluşturan çok şık bir mimariyle tasarlandı. Kesimli yer kurgusuna sahip mimari özellikleri, yalın sınırların oluşturduğu yer ve cephe ayrıntıları, betonarme ve taşın bir ortada kullanıldığı imal tekniği ile özel bir eser oldu. Kapalı alanı 2 bin 500 metrekare ve bünyesinde 9 adet stant salonu, laboratuvar, çalışma ofisleri ve depo alanları bulunuyor. Stant kurgusunda Anadolu’da bulunan en eski insan fosili olan Denizli İnsanı’ndan başlayarak birinci çağlardan Roma, Selçuklu, İnançoğulları, Germiyanoğulları, Osmanlı ve Atatürk’ün Denizli’yi ziyaretini de kapsayan Ulusal Gayret periyotlarını yansıtan çok geniş bir tarih aralığına yer verilmiştir” dedi.

İBRAHİM ÇALLI İSMİNE ÖZEL SALON

Bakan Ersoy, müzede ayrıca kültür ve sanat noktasında da kente has detayların göze çarptığını tabir ederek, müzede Denizli’nin ünlü ses sanatkarlarını ve yapıtlarını dünyaca ünlü ressam İbrahim Çallı ismine düzenlenen salonda ziyaretçilerin görebileceğini lisana getirdi. Bakan Ersoy, ayrıca Denizli’nin tarım, sanayi ve turizmi ile ilgili canlandırmaların yer aldığı kapsamlı bir teşhir hazırlandığını söyledi.

Başta gençler olmak üzere herkesin burayı görmesi gerektiğini vurgulayan Ersoy, müzenin bir ay boyunca fiyatsız ziyaret edilebileceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir