Bilinken İsrail’i korumak için İran’ı tehdit etti: Nükleer savaş elde etmesine izin vermeyeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’da düzenlenen İsrail Halkla Alakalar Komitesinin (AIPAC) 2023 Siyaset Doruğu’nda konuştu.

İsrail ve ABD ortasındaki paydaşlığın hayatın her alanına yayıldığına dikkati çeken Blinken, hükümetler ortasındaki işbirliğinin halklar ortasındaki bağlarla güçlendirildiğini ifade etti.

Blinken, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin iki ilgileri daha da geliştirmek için çalışmaya devam ettiğini vurgulayarak,

“İsrail-ABD bağı ABD’nin İsrail’in güvenliğine olan bağlılığıyla garanti altına alınmıştır. Bu bağlılık müzakere edilemez

.” dedi.

ABD’nin İsrail’e askeri ve mali yardım aktardığını, iki ülkenin ortak askeri tatbikat ve araştırma-geliştirme çalışmaları yürüttüğünü belirten Blinken, “İsrail güçlü epeyce Amerika daha inançta olur.” diye konuştu.

Blinken, İsrail’in yasallığını sorgulayan teşebbüslerle de gayret ettiklerini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu ve İnsan Hakları Kurulu üzere forumlarda İsrail’i yalnızlaştırma ve maksat alma gayretlerine karşı geldiklerini kaydetti.

“İsrail’in karşılaştığı en büyük tehdit İran rejimidir”

İsrail’in birçok tehlikeyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Blinken, “Ancak İsrail’in karşılaştığı en büyük tehdit İran rejimidir.” sözünü kullandı.

Blinken, Rusya’nın da İran’a silah dayanağı sağladığını belirterek, “

İran’ın nükleer savaş elde etmesine müsaade vermeyeceğiz

.” vurgusunda bulundu.

Biden idaresinin İran’a yönelik diplomasi, ekonomik baskı ve caydırıcılık siyasetleri uyguladığını kaydeden Blinken, “Eğer İran diplomasi yolunu reddederse, Lider Biden açık bir biçimde İran’ın nükleer silah edinmesini engellemek için tüm seçeneklerin masada olduğunu birçok kere tekrar etti.” tabirlerini kullandı.

Blinken, ABD’nin İsrail’in güvenliğine katkı sağlamak için tıpkı vakitte bölge ülkeleriyle alakalarını geliştirmeye katkı sunduğunu söyledi.

“İsrail ve Suudi Arabistan ortasındaki alakaların olağanlaşması ABD’nin ulusal çıkarlarını destekliyor”

Dışişleri Bakanı Blinken, “İsrail ve Suudi Arabistan ortasındaki bağlantıların olağanlaşması ABD’nin ulusal çıkarlarını destekliyor. İki ülke ortasındaki münasebetleri geliştirmek için bir rol oynamamız gerektiğine inanıyoruz. Bunun çok çabuk ya da kolay bir biçimde olmayacağının farkındayız lakin bu tarafta efor sarf etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Cidde ve Riyad’a bu hafta düzenleyeceği ziyarette hususun gündeme geleceğine işaret eden Blinken, bölgesel entegrasyon ve istikrarın hem İsrail hem de ABD’nin çıkarına olduğunu kaydetti.

Blinken, “Ancak entegrasyon ve olağanlaşma İsrailliler ve Filistinliler ortasındaki ilerlemenin yerine geçemez. İsrail’in ortaklarıyla derinleşen bağlantısı Filistin halkının refahına ve iki devletli tahlile katkı sağlamalı.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Blinken, iki devletli tahlilin ise İsrail ve Filistinliler ortasında direkt müzakerelerle gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir