Başkanlar Kurulu’na konuk olan Bilgin 5 yılı değerlendirdi

SİVAS (İGFA) – Sivas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Yıldırım, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde biliyorsunuz, Sivas’ımızın ortak olan bir talebi var. Öbür Organize Sanayi Bölgelerinin de cazibe merkezi teşvikleri kapsamına alınması konusunda bu bahiste ferdi desteklerinizi de biliyorum. Kurumsal dayanağınız de biliyorum. Bilhassa oda liderimizin Cumhurbaşkanımız ile görüşmesi konusunda dayanaklarınızdan ötürü teşekkür ediyoruz. Seçimden sonra Sivas’ın öbür Organize Sanayi Bölgelerini de cazibe merkezi takviyeleri kapsamına aldıracağımıza inanıyorum.” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Özdemir ise “Kamuyla siyasilerimiz ile Belediye ile sivil toplum kuruluşlarımızla ahenk içerisinde bu biçimde çalışmak, şahsım ismine tabir edeyim ki çok memnuniyet duyuyorum. Zira bizi sonuç odaklı bir çalışmaya sevk ediyor, ben de bir kere daha emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek Liderler Kurulu’nun kente dair yapılmasını istediği projeler hakkında bilgi verdi.

Ardından konuşan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “5 yıllık Belediye Başkanlığımız periyodunda katılımcılıktan, şeffaf olmaktan ve hesap verebilmekten asla gocunmadık. Zira biz kamu bütçesi kullanıyoruz. Beytü’l-mal bize emanet ediliyor. Bu sebeple kamu yatırımlarında önceliği ve verimliliği gözeterek hizmet etmemiz gerekiyor. Kaynak aşikâr, gereksinimler çok. Kaynakları hakikat yönetebilmek, gerçek kullanabilmek, hepsinden değerlisi de önceliği yanlışsız belirleyebilmek ismine bugün içerisinde bulunduğumuz bu tip toplantılar gerçekten kent için çok önemli. Belediye Başkanı içinde, siyasetçiler içinde, kamu ismine iş yapanlar içinde, aslında fiyatsız, katkı sağlayan, riski azaltan, fiili bir danışmanlık misyonu, hasebiyle hem biz burada katılımcılığı sağlıyoruz. Hem hesap verilebilirliği hem de şeffaflığı ortaya koyuyoruz.” diye konuştu.

Başkan Alım, “5 yıllık idare anlayışımızda kentin her olayında olması gereken bir belediye anlayışı ortaya koyduk. Yasal olarak 5393 sayılı yasaya tabiyiz. Yaptığımız süreçleri o yasaya uygun olarak yapmamız gerekiyor. Çeşitli kontrollere tabiyiz ancak tahlil odaklı, hayır demeden evvel nasıl yapabiliriz anlayışını ortaya koyarak kentin bir noktada bir sorunu varsa, organize endüstride sorun olabilir, bir yatırımcının da sorun olabilir. Kentteki rastgele bir mahallenin eğitim alanındaki bir sorunu beklentisi de olabilir. Sıhhate erişim nokta bir sorun varsa bu da olabilir. Biz bu anlayışta kentin her yerine ulaşan, belediyeyi bedendeki kılcal damarlar üzere görerek her noktada, her yerde, her alanda olmamız gerekir. Bu noktada başta ilgili kamu yönetimleri ile sivil toplum örgütleri ile istişareli bir biçimde bu sorunu çözmemiz gereken bir anlayışa sahip olarak Belediye Başkanlığı yaptık. Bundan da hiç gocunmadık, hiç yanılmadık, kentin rastgele bir projesinde kenti ilgilendiren bir projeyi ilgilileri ile kamuoyu ile paylaşarak yaptığımız vakit hakikat bir proje ortaya koyduk ve o projenin tartışılmasını engelledik. Örnek olarak söyleyeyim Eski Orduevi yerine 4 Eylül Meydan düzenlemesi yaptık. Meydan düzenlemesini yaparken kentin her bölümü ile görüştük. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Eylül Kongresi’nde 108 gün Sivas’ta kalması nedeniyle 108 Gün Meydanı olarak bir anıt düzenledik. Bu hususta en çok emek vermiş, kitap yazmış, bu hususta ihtisaslaşmış Necip Hocamızla istişare ettik. Sonuçta bir devletin kuruluşuna konut sahipliği yapmışız. Devleti kuran bir kentiz bunun ismine da bir meydan yapıyoruz. Bu Hilmi Alim’in dediği olsun, Ahmet’in dediği olsun, Osman Yıldırım’ın dediği olsun halinde değil. Olması gereken ne ise bunu işin erbabıyla gocunmadan istişare edelim, doğrusunu bulalım ve yapalım dedik. Bu anlayış doğrultusunda da yanlışsız hizmetler ortaya çıktı.” dedi.

Başkan Alım, “22 yıl bu millet bize dayanak verdiyse, millete ve kente hizmet etme yetkisi verdiyse, biz işimizi daha titiz, daha çok çalışarak, daha yeterli düşünerek hakikat planlama ve yanlışsız bir strateji ile sadece bir sonraki seçimi, bugünü değil, Sivas’ın yarınını 10 yıl, 50 yıl, 100 yıl sonrasını, ülkenin geleceğini planlayarak bir çalışma yapma sorumluluğunu veriyor. Biz bu titizlikle çalışıyoruz. Bunun için de elimizi taşın altına koymaktan kaçınmadık. Yani elimizde değil. Gerekirse bedenimizi taşın altına koyarak kentin kronikleşmiş meselelerini çözme noktasında irade koyduk. Şuna inanıyoruz yönetici olarak burada herkes yönetici, eleştirilmekten korkan yönetici asla yol yürüyemez. Zira her iradenin, her kararın bir riski vardır. Her verdiğiniz karar bir risktir ancak bu riski gerçek planlar, gerçek bir strateji belirler, artısını eksisini âlâ düşünerek, önünüzü görerek yola çıkarsanız bu riski taşırsınız. Biz de risk almaktan asla ve asla gocunmadık. İrade ortaya koymaktan gocunmadık. Doğruyu söylemekten eleştirilme değerine da olsa geri durmadık.” sözlerini kullandı.

Başkanlar Kurulu’nun taleplerine de değinen Lider Alım, “Başkanımız bize mesken ödevi sundu. Küme Liderimiz Sivas Milletvekili Abdullah Bey ile birlikte inşallah hem yerelde, hem de genelde biraz buradaki taleplerin bir kısmı belediye ile ilgili, bir kısmı merkezi hükümetle ilgili ancak bizim idare anlayışımızda uygun talepler. Zira biz bu şehrin Belediye Başkanı olarak bu şehrin her sıkıntısını çözmekle kendimizi mükellef olarak görüyoruz. Yüksek süratli tren istasyonunun etrafı bu çok değerli konu… İstasyon etrafına donatı alanlarından yaya trafiği ve otoparklarla ilgili en son geçen hafta pazar günü yeni TCDD Genel Müdürümüz de geldi. Bununla ilgili görüştük. PTT’nin bulunduğu yerin yıkımını gerçekleştireceğiz inşallah. Boşluk alanı da yüksek süratli trene hizmet edecek bir ömür alanı oluşturacak halde TCDD Genel Müdürümüz ile de mutabık kaldık. Abdullah Liderimize da söyledik. Seçimden sonra bu sorunu süratli bir biçimde çözeceğiz. Lojmanların çabuk olarak onarımının yapılması, biz orayı yüksek süratli trenle gelen hemşerilerimizin yahut gideceklerin bir ömür alanı, sanat sokağı, farklı aktifliklerin yapılabildiği, ticaretle canlandırılacak bir bölge olması noktasında projemiz hazır. Bütçesi de hazır, süratli bir biçimde orada bir hayat alanı oluşturmayı planlıyoruz. Kuzey Etraf Yolu, hükümetimizin gündemine girdi. Şahsen Cumhurbaşkanımız tarafından Kent Meydanı’nda deklare edildi. İnşallah bundan sonra takip etmesi bize düşüyor. Nisan ayından itibaren bu imar revizyonunu geçirip yapılması gereken talebi de yerine getireceğiz. Kentsel dönüşüm sürecinde kolaylaştırma, 5 yıl evvel vazifeye geldiğimizde bu kentin en değerli sorunu Eski Sanayi ne olacak sorusuydu. Bugün hiç kimsenin gündeminde değil. Bu güzel bir şey, bizim hakikat iş yaptığımız ortaya çıkıyor. Zira kent şunu gördü, eski sanayi sıkıntısını çözdük. Yeşil alanların ve spor alanlarının artırılması, yeşil Sivas vizyonuyla çıktığımız yolda bunları önemsiyoruz. Gerek kent merkezinde, gerekse farklı alanlarda hem mesire alanları hem de bu mesire alanlarında spor yapabilecek alanların oluşturulması noktasında büyük uğraşımız var. Yeşil Sivas noktasında yalnızca yeni bölge parkı, millet bahçesi değil, mevcut bulvarların ve caddelerin ağaçlandırmasını da önemsiyoruz. Numune Hastanesi ve 27 Haziran Parkı’na yapılacak Millet Bahçesi’ni bakanlıktan takviye alarak biz yapalım dedik, bitirdik. İsmini de 100. Yıl Millet Bahçesi koyduk. Cumhuriyetin 100’üncü yılına armağan olsun. Kızılırmak projesinde de 2 milyon metrekarelik alanın şu anda mülkiyeti, imar uygulaması ile birlikte Belediye’ye geçti. Proje uygulama safhasına geldi. İnşallah bu periyot etap etap harekete geçirerek, gerekirse yap-işlet modelinde ortaya koyarak projeyi açıkladığımız vakit kamuoyu ile paylaşacağız.” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir