AYM’den “avukatların aranması ihlal” kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), bir avukatın adliye girişinde çantasının X-Ray aygıtından geçirilmesi suretiyle aranmak istenmesini, “özel hayata hürmet hakkı” ile “suç ve cezaların kanuniliği” unsurunun ihlali olarak kıymetlendirdi. Gerekçeli karar şimdi yayınlanmazken, avukatlar ise kararı olumlu karşıladı.

Kararı BirGün’e pahalandıran avukat Hamza Çiftçi, “Savcılıkların ‘bu arama değil tarama’ diyerek uygulamaya kılıf uydurma eforları nihayetinde Anayasa Mahkemesinden dönmüş oldu. Yerinde ve yanlışsız bu kararın müracaattan 4-5 yıl sonra gelmiş olması bir çok mağduriyete yol açmıştır. Fakat bugüne kadar yapılan avukatlara yönelik hukuksuz x-ray ile arama uygulamasının AYM’nin bu kararı ile son bulacak olması Avukatlık mesleği açısından çok âlâ bir karar” dedi.

Avukat Bedi Yarayıcı da, “Avukatlık Kanunu Husus 58 yeterince avukatın ‘ağır cezalık suçüstü hariç aranamayacağı’ bir kanun hususudur. Buna rağmen 2015’ten beri İstanbul adliyelerinde x-ray uygulaması başlamış ve avukatlar kanuna ters formda aranmaya başlanmıştır. Bu sebeple çıkan olaylarda müvekkilim Av. Sedef Ünal da yaralanmıştır ve yaralayanlar cezalandırılmamıştır.Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesine yaptığımız ferdi müracaat reddedilmişti. Müracaatımız Avukatlık Kanunu’ndaki unsura de dayanarak yapılmış olmasına rağmen AYM, bunu kıymetlendirmekten kaçınmıştı. Şimdiki kararı gerekçeli formda görmek lazım, şayet özetteki üzere bir kıymetlendirme yapıldı ise bu sevindirici. Yanlıştan dönülmüş demektir” diye konuştu.

Avukat Oğuzhan Aslan ise, “Konuyu AYM’ye taşıyan meslektaşımız Av. İdris Tanış sayesinde uzun yıllardır ‘arama değil tarama’ denilerek yapılan bu uygulamadaki hak ihlali ortaya konulmuş oldu. Bütün avukatlar olarak bu karara imza atılmasını sağlayan meslektaşımıza teşekkür borçluyuz. Karar her ne kadar ferdî müracaat üzerine verilmiş bir hak ihlali kararı olsa da sonucu sebebiyle uygulamayı yapan her yerde yine süreç tesis edilmesi, avukatların arama sürecine maruz bırakıldığı X-Ray aygıtlarından avukatların geçirilmesi uygulamasının acilen sonlandırılması gerekmektedir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir